Home
Downloads
Racing
Calendar
Nomination
Racecard
Result
Horse Rating List
Championship (Horse)
Championship (Jockey)
Championship (stable)
Classic Winners
Track
Training
News
Rules and Directives
Rules of Racing
PTP Totalisator Rules
PTP Remote Betting Rules
People's Tote
Gallery
Restaurant
LIVE NEWS:
NOMINATIONS
Home
Calendar
Nominations
Meeting: 9
Saturday 16 July 2022
SELECT ANOTHER DATE
M1 - 5 Jun 2022
M2 - 11 Jun 2022
M3 - 18 Jun 2022
M4 - 19 Jun 2022
M5 - 25 Jun 2022
M6 - 2 Jul 2022
M7 - 9 Jul 2022
M8 - 10 Jul 2022
M9 - 16 Jul 2022
M10 - 23 Jul 2022
M11 - 30 Jul 2022
M12 - 31 Jul 2022
M13 - 6 Aug 2022
M14 - 13 Aug 2022
M15 - 20 Aug 2022
M16 - 20 Aug 2022
M17 - 27 Aug 2022
M18 - 4 Sep 2022
M19 - 10 Sep 2022
M20 - 11 Sep 2022
M21 - 17 Sep 2022
M22 - 25 Sep 2022
M24 - 1 Oct 2022
M25 - 2 Oct 2022
M26 - 8 Oct 2022
M27 - 15 Oct 2022
M28 - 22 Oct 2022
M29 - 23 Oct 2022
M30 - 29 Oct 2022
M31 - 5 Nov 2022
M32 - 12 Nov 2022
M33 - 13 Nov 2022
M34 - 19 Nov 2022
M35 - 26 Nov 2022
M36 - 27 Nov 2022
M37 - 3 Dec 2022
M38 - 10 Dec 2022
M39 - 11 Dec 2022
M40 - 17 Dec 2022
M41 - 18 Dec 2022
SEASON 2023
Race 1 - THE ANOU MARYE PIKE CUP - (0-26) - 990m
No.
Name
Weight
Merit Rating
Trainer
1
Soul Connection
62
28
S. P. Nagadoo
2
Straight
62
28
S. P. Nagadoo
3
African Rock
61
26
S. Jones
4
Doublethink
60.5
25
R.Gujadhur
5
The Bastille
60.5
25
A. Sewdyal
6
Jack Tarr
60
24
R. Maingard
7
Instinctive Power
59.5
23
C. Ramdin
8
Sergeant York
59
22
K.Ramanah
9
Seoul
58
20
S. P. Nagadoo
10
Majestic Moon
57.5
19
S. P. Nagadoo
11
Arctic Flyer
52
7
S. P. Nagadoo
Race 2 - THE NELSON MANDELA DAY CUP - (0-15) - 1450m
No.
Name
Weight
Merit Rating
Trainer
1
Barak Lavan
62
17
S. Narang
2
Crushing Force
61
15
S. P. Nagadoo
3
Masterofallisurvey
61
15
K.Ramanah
4
The Gypsy King
61
15
A. Perdrau
5
Midnight Messenger
60.5
14
S. P. Nagadoo
6
Fairbanks
60
13
V. Allet
7
The Right Stuff
60
13
C. Daby
8
Artax
59.5
12
A. Sewdyal
9
Midnight Oracle
59.5
12
S. Jones
10
Street Byte
59.5
12
C. Daby
11
Rochester
59
11
P. Merven
12
Bells Apostle
58.5
10
S. Narang
13
Kali's Champ
56
5
C. Ramdin
14
Bypass
55
3
S. P. Nagadoo
15
Jet Path
55
3
V. Allet
Race 3 - OUR HISTORY OUR HERITAGE CUP - (0-20) - 1400m
No.
Name
Weight
Merit Rating
Trainer
1
Crackon
62
22
K.Ramanah
2
Seoul
61
20
S. P. Nagadoo
3
Majestic Moon
60.5
19
S. P. Nagadoo
4
Bleu Royale
60
18
A. Perdrau
5
Barak Lavan
59.5
17
S. Narang
6
Crushing Force
58.5
15
S. P. Nagadoo
7
Sir Capers
58.5
15
S. Jones
8
Fairbanks
57.5
13
V. Allet
9
The Right Stuff
57.5
13
C. Daby
10
Artax
57
12
A. Sewdyal
11
Street Byte
57
12
C. Daby
12
Arctic Flyer
54.5
7
S. P. Nagadoo
13
Jet Path
52.5
3
V. Allet
Race 4 - THE SEGA TAMBOUR WORLD HERITAGE CUP - Benchmark 36 - 990m
No.
Name
Weight
Merit Rating
Trainer
1
Candle Cove
62
38
S. Narang
2
Snowy Mountain
62
38
S. Jones
3
Cloud Seeder
59
32
A. Sewdyal
4
Gordonstoun
59
32
S. Narang
5
Soul Connection
57
28
S. P. Nagadoo
6
Straight
57
28
S. P. Nagadoo
Race 5 - THE INDIAN IMMIGRATION MUSEUM CUP - Benchmark 66 - 1400m
No.
Name
Weight
Merit Rating
Trainer
1
Colour My Fate
61
66
A. Sewdyal
2
Kamadeva
61
66
R.Gujadhur
3
Winter Chill
60
64
V. Allet
4
Wall Tag
59.5
63
V. Allet
5
Dynamite Jack
59
62
R.Gujadhur
6
Special Blend
58
60
A. Perdrau
7
Walls Of Dubrovnik
58
60
S. Hurchund
8
Var And Away
57.5
59
A. Perdrau
9
Fools Gold
57
58
R. Maingard
10
Your Pace Or Mine
56.5
57
S. Narang
11
Dutch Alley
56
56
C. Daby
12
Tsitsikamma Dance
55.5
55
R. Maingard
13
Ideal Secret
55
54
R. Maingard
14
Seattle Kid
54.5
53
C. Daby
Race 6 - THE RATSITATANE CUP - G2 - 1500m
No.
Name
Weight
Merit Rating
Trainer
1
Undercover Agent
62
90
R. Maingard
2
Alyaasaat
61
85
R.Gujadhur
3
Triple Fate Line
58
71
S. Hurchund
4
Rule The Night
56
76
P. Merven
5
Patrol Officer
56
71
S. Mahadia
6
Colour My Fate
56
66
A. Sewdyal
7
Kamadeva
56
66
R.Gujadhur
8
Wall Tag
56
63
V. Allet
9
Dynamite Jack
56
62
R.Gujadhur
10
Fools Gold
52
58
R. Maingard
Race 7 - THE AAPRAVASI GHAT CUP - Benchmark 46 - 1500m
No.
Name
Weight
Merit Rating
Trainer
1
Culture Trip
62
48
S. Narang
2
Kaydens Pride
61
46
R. Maingard
3
Royal Italian
61
46
A. Perdrau
4
Watch Me Dad
60.5
45
S. Mahadia
5
Zo Lucky
59.5
43
P. Merven
6
Al Aasy
59
42
R. Maingard
7
Charleston Hero
59
42
V. Allet
8
Gimmetherain
59
42
P. Merven
9
Moschino
59
42
V. Allet
10
Bonnie Prince
58.5
41
S. Hurchund
11
Pop Icon
58.5
41
C. Ramdin
12
Sir Bernadini
58.5
41
S. P. Nagadoo
13
Desert Illusion
57.5
39
C. Ramdin
14
Jet Stream
57.5
39
A. Sewdyal
15
Six Degrees
55.5
35
S. Narang
Race 8 - LE MORNE HERITAGE CUP - Benchmark 56 - 1365m
No.
Name
Weight
Merit Rating
Trainer
1
Your Pace Or Mine
61.5
57
S. Narang
2
Dutch Alley
61
56
C. Daby
3
Master Of Illusion
60.5
55
S. Jones
4
Tsitsikamma Dance
60.5
55
R. Maingard
5
Emerald Band
60
54
V. Allet
6
Ideal Secret
60
54
R. Maingard
7
Backpacker
59.5
53
V. Allet
8
Seattle Kid
59.5
53
C. Daby
9
Toro Bravo
59.5
53
A. Perdrau
10
Afdeek
59
52
R. Maingard
11
Blackburn Roc
59
52
S. Mahadia
12
Emblem Of Hope
58
50
S. Hurchund
13
Quatro Five Six
58
50
S. Mahadia
14
Zo Lucky
54.5
43
P. Merven
15
Sir Bernadini
53.5
41
S. P. Nagadoo